[ łuk górny ]

Siarczany

[ pozioma linia ]

Siarczan baru BaSO4

Siarczan(VI) baru, biel barowa; bezbarwna substancja krystaliczna lub śnieżnobiały proszek (zależy od stopnia rozdrobnienia). Topi się w temp. 1580oC, jest praktycznie nierozpuszczalny w wodzie, nie trujący (w odróżnieniu od innych związków baru), odporny na działanie siarkowodoru, czynników atmosferycznych i chemicznych, rozpuszcza się w stężonym kwasie siarkowym. Występuje w przyrodzie jako minerał baryt (szpat ciężki). Do celów technicznych otrzymywany przez mielenie naturalnego minerału barytu na sucho lub mokro albo z chlorku baru przez działanie siarczanem (VI) sodu: BaCl2 + Na2SO4 -> BaSO4v + 2NaCl. Stosowany jako pigment do produkcji farb, środek obciążający w produkcji papieru (papier fotograficzny), wypełniacz kauczuku i tworzyw sztucznych, w lecznictwie jako substancja kontrastowa w prześwietleniach przewodu pokarmowego oraz w kosmetyce do wyrobu pudrów.

[ pozioma linia ]

Siarczan(VI) glinu Al2(SO4)3

Siarczan glinu w przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Siarczan(VI) magnezu MgSO4

Epsomit, sól angielska, sól gorzka; bezbarwne kryształy, rozp. w wodzie (w temp. 20oC: 36,2g/100cm3); tworzy wiele hydratów z których najważniejsze występują w przyrodzie: MgSO4*H2O (kizeryt) i MgSO4*7H2O oraz wiele soli podwójnych z siarczanami i chlorkami litowców; np. kainit KCl*MgSO4*3H2O i szenit K2SO4*MgSO4*6H2O. Występuje w wodzie morskiej i w wielu wodach mineralnych. Otrzymywany przez działanie kwasem siarkowym na tlenek lub węglan magnezu. Stosowany w lecznictwie, garbarstwie, hutnictwie, jako zaprawa w przemyśle farbiarskim, do obciążania bawełny, jedwabiu, papieru.

[ pozioma linia ]

Siarczan miedzi CuSO4

[ kryształy uwodnionego siarczanu miedzi ] Siarczan(VI) miedzi(II); biała substancja stała, silnie higroskopijna, temp. topnienia 200oC, w temp. 650oC rozkłada się przechodząc w tlenek miedzi(II) CuO. Najbardziej znany jest w postaci 5* hydratu CuSO4*5H2O (koperwas, siny kamień, chalkantyt) stanowiącego niebieskie, krystaliczne ciało stałe rozpuszczalne w wodzie i w metanolu. Otrzymywany przez rozpuszczenie miedzi w kwasie siarkowym: Cu + 2H2SO4 -> CuSO4 + SO2 + 2H2O. Stosowany w galwanoplastyce, teletechnice, farbiarstwie, jako substancja owadobójcza, do zwalczania chwastów, do wyrobu farb nieorganicznych, do barwienia mosiądzu na brązowo, wyrobów cynkowych na brunatno, miedzi na czarno.

[ pozioma linia ]

Siarczan(VI) potasu K2SO4

Siarczan potasu w przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Siarczan(IV) sodu Na2SO3

Siarczyn sodu w przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Siarczan(VI) sodu Na2SO4

Białe ciało stałe, temp. topnienia 884oC. Dość dobrze rozpuszczalny w wodzie (48,8g/100cm3 w temp. 40oC), tworzy hydraty: Na2SO4*7H2O i Na2SO4*10H2O (sól galuberska). Sól glauberska jest bezbarwnym ciałem stałym, rozpuszczalnym w glicerynie, nierozpuszczalnym w alkoholu; topi się we własnej wodzie krystalizacyjnej w temp. 32,4oC; otrzymywana przez krystalizację Na2SO4 w temp. niższej niż 32,4oC. Siarczan sodu jest otrzymywany przez działanie kwasem siarkowym na chlorek sodu w temp. 800oC: 2NaCl + H2SO4 -> Na2SO4 + 2HCl . Występuje w przyrodzie jako minerał tenardyt na wybrzeżach Morza Kaspijskiego, w Kanadzie, w USA - w pokładach, które nadają się do eksploatacji. Znajduje zastosowanie w przemyśle szklarskim, papierniczym i tekstylnym.

[ pozioma linia ]

Siarczan(VI) wapnia CaSO4

Siarczan wapnia w przygotowaniu.

[ linia prosta ] [ Strona główna ]   [ Aktualności ]   [ Katalog stron WWW ]   [ Szukaj ]   [ Ankieta ]   [ O witrynie ]  
[ Nieorganiczne ]   [ Organiczne ]   [ Układ okresowy ]   [ Tabele ]   [ Różności ]   [ Oprogramowanie ]   [ linia prosta ]
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 1998-2006 Piotr Gogolewski [ @ ]
[ łuk górny ]