[ łuk górny ]

Borany

[ pozioma linia ]

Tetraboran sodu Na2B4O7*10H2O

Boraks - bezbarwne, wietrzejące na powietrzu, słabo rozpuszczalne w wodzie ( w temp. 21oC 2,7g w 100cm3) krystaliczne ciało stałe. Podczas ogrzewania rozpuszcza się we własnej wodzie krystalizacyjnej, stopniowo traci wodę i stapia sią na szklistą masę, w której rozpuszczają się tlenki metali (perła boraksowa; może być używana do identyfikacji metali - w zależności od dodanego związku zabarwia się w płomieniu na określony kolor). Bezwodny tetraboran sodu topi się w temp. 878oC. W wodzie tworzy roztwór słabo zasadowy o pH=9,2 i prawie niezależnym od stężenia. Otrzymywany z minerałów: kornitu, boraksu lub innych przez rozpuszczenie w gorącej wodzie pod ciśnieniem i krystalizację. Minerał boraks rodzimy ma wzór Na2[B4O5(OH)4]*8H2O . Stosowany jest w przemyśle szklarskim, ceramicznym i kosmetycznym, do lutowania, produkcji środków piorących oraz w laboratoriach chemicznych jako substancja buforowa.

[ pozioma linia ]

Bromki

[ pozioma linia ]

Bromek potasu KBr

Białe krystaliczne ciało stałe, topiące się w temp. 748oC, wrzące w temp. 1380oC, dobrze rozpuszczalne w wodzie (w temp. 20oC 65g/100cm3). Otrzymywany w wyniku reakcji K2CO3 z Fe3Br8 lub bromu z KOH w obecności węgla drzewnego. Stosowany do wyrobu emulsji fotograficznych, w lecznictwie jako środek uspokajający, w litografii i rytownictwie, monokryształy znajdują zastosowanie w spektroskopii w zakresie podczerwieni.

[ pozioma linia ]

Chlorany

[ pozioma linia ]

Chloran(V) potasu KClO3

Chloran potasu w przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Chloran(VII) potasu KClO4

Nadchloran potasu w przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Chromiany

[ pozioma linia ]

Chromian(VI) potasu K2CrO4

Żółte, krystaliczne ciało stałe o temp. topnienia 997oC, dobrze rozpuszczalne w wodzie (w temp. 20oC 62,5g/100cm3). Otrzymywany jest przez prażenie sproszkowanego chromitu z węglanem potasu i tlenkiem wapnia przy dostępie powietrza, rozpuszczenie stopu w roztworze gorącego siarczanu potasu, przesączenie i krystalizację. Znajduje zastosowanie w chemii analitycznej, garbarstwie, przemyśle tekstylnym oraz do produkcji innych związków chromu, czerni anilinowej, fungicydów i atramentów.

[ pozioma linia ]

Dwuchromian(VI) potasu K2Cr2O7

Dichromian(VI) potasu; krystaliczne ciało stałe koloru pomarańczowo-czerwonego, o gęstości 2,676g/cm3, topiące się w temp. 397oC, powyżej temp. 500oC rozkładające się na chromian potasu, tlen i tlenek chromu(III):
4K2Cr2O7 -> 4K2CrO4 + 2Cr2O3 + 3O2^. Rozpuszczalny w wodzie (w 20oC: 11,6g/100cm3, 0oC: 4,9g/100cm3), posiada właściwości utleniające. Otrzymywany w wyniku reakcji dwuchromianu sodu z chlorkiem potasu. Stosowany w przemyśle fotograficznym, włókienniczym i skórzanym, do produkcji: pigmentów, ałunów chromowych, barwników anilinowych i klejów do skór, w ogniwach galwanicznych jako depolaryzator, do elektrolitycznego chromowania stali, itd.

[ pozioma linia ]

Dwuchromian(VI) amonu (NH4)2Cr2O7

[ dwuchromian amonu - kryształ zrośnięty z zanieczyszczeniem ] Dichromian(VI) amonu; ciało stałe koloru pomarańczowego, krystalizujące w układzie jednoskośnym, o gęstości 2,15g/cm3, rozkładające się przy ogrzewaniu powyżej temp. 180oC:
(NH4)2Cr2O7 -> Cr2O3 + N2^ + 4H2O^. Rozpuszczalny w wodzie (w 20oC 36,4g/100cm3), etanolu i ciekłym amoniaku, nierozpuszczalny w acetonie. Otrzymywany w wyniku nasycenia amoniakiem roztworu kwasu chromowego(VI). Stosowany w fotografii, farbiarstwie (jako zaprawa), dla amatorów doświadczeń pirotechnicznych stanowi surowiec do przygotowania wulkanów. Na zdjęciu pokazany jest kryształ zrośnięty z zanieczyszczeniem.

[ pozioma linia ]

Cyjanki

[ pozioma linia ]

Cyjanek potasu KCN

Bezbarwne kryształy; topi się w temp. 634,5oC, higroskopijny, dobrze rozpuszczalny w wodzie (w temp. 25oC 41,7g w 100g roztworu), natomiast w alkoholu - słabo. Pod wpływem wilgotnego powietrza cyjanek potasu zaczyna pachnieć gorzkimi migdałami (cyjanowodór), jego roztwory wodne mają odczyn silnie zasadowy; jest to spowodowane hydrolizą. Cyjanek wykazuje właściwości redukcyjne oraz jest siną trucizną. Otrzymuje się go przez utlenienie izotiocyjanianów kwasem azotowym lub przez wprowadzenie cyjanowodoru do roztworu wodorotlenku potasu. Stosowany głównie jako składnik kąpieli galwanicznych, w elektrochemii, metalurgii, do wydzielania złota z rud oraz w laboratoriach chemicznych jako odczynnik.

[ pozioma linia ]

Krzemiany

[ pozioma linia ]

Metakrzemian sodu Na2SiO3

Szkło wodne w przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Manganiany

[ pozioma linia ]

Manganian(VII) potasu KMnO4

Nadmanganian potasu w przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Tiosiarczany

[ pozioma linia ]

Tiosiarczan sodu Na2S2O3*5H2O

Antychlor, krystaliczne, bezbarwne ciało stałe, w temp. 48oC topi się we własnej wodzie krystalizacyjnej, w temp. 223oC traci wodę i rozkłada się na siarczan sodu i siarczek sodu. Rozpuszcza się w wodzie; roztwory mają odczyn obojętny, łatwo tworzy roztwory przesycone, nie rozpuszcza się w alkoholu. Ma własności redukujące, pod wpływem silnych utleniaczy (np. chloru) przechodzi w siarczan sodu, jod utlenia go do czterotionianu sodu: 2Na2S2O3 + I2 -> 2NaI + Na2S4O6. W wyniku utworzenia kompleksu rozpuszcza sole srebra: Ag+ + 2S2O32- -> [Ag(S2O3)]3-. Otrzymywany przez utlenianie polisiarczków: 2Na2S2 + 3O2 -> 2Na2S2O3 lub gotowanie siarki z roztworem siarczanu(IV) sodu: Na2SO3 + S -> Na2S2O3. Znajduje zastosowanie w fotografii jako utrwalacz, w przemyśle włókienniczym i papierniczym do usuwania nadmiaru chloru (stąd nazwa antychlor) po bieleniu, w hutnictwie srebra i analizie miareczkowej jako odczynnik redukujący jod.

[ linia prosta ] [ Strona główna ]   [ Aktualności ]   [ Katalog stron WWW ]   [ Szukaj ]   [ Ankieta ]   [ O witrynie ]  
[ Nieorganiczne ]   [ Organiczne ]   [ Układ okresowy ]   [ Tabele ]   [ Różności ]   [ Oprogramowanie ]   [ linia prosta ]
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 1998-2006 Piotr Gogolewski [ @ ]
[ łuk górny ]