[ łuk górny ]

Węglany

[ pozioma linia ]

Węglan magnezu MgCO3

Magnezja biała, magnesia alba; biały proszek, ulegający rozkładowi w wysokiej temp.: MgCO3 -> MgO + CO2^ . Trudno rozpuszczalny w wodzie: w temp. 18oC 9,4mg w 100cm3 , łatwiej rozpuszczalny w wodzie zawierającej CO2. Podczas gotowania w wodzie przechodzi w hydroksowęglan Mg4(OH)2(CO3)3 *3H2O . Otrzymywany w wyniku reakcji węglanu sodu z siarczanem magnezu w roztworze. Stosowany do produkcji innych soli magnezu, wyrobu atramentów, w przemyśle szklarskim, gumowym jako pigment, lecznictwie jako środek odkwaszający i przeczyszczający, kosmetyce do wyrobu pudrów, proszków do zębów, itp.

[ pozioma linia ]

Węglan sodu Na2CO3

Inne nazwy: soda, soda amoniakalna, soda kalcynowana. Węglan sodu jest białym, krystalicznym, higroskopijnym proszkiem, topiącym się w temp. 853oC. Jest rozpuszczalny w wodzie (w temp. 0oC 7,1g w 100cm3 , w temp. 100oC 45,5g w 100cm3), tworzy hydraty, z których najważniejszy jest Na2CO3 * 10H2O (tzw. soda krystaliczna), roztwory wodne wskutek hydrolizy mają odczyn silnie alkaliczny. W przyrodzie występuje w jeziorach sodowych (np. Owens Lake w Kalifornii, Magadi w Afryce Wschodniej) oraz w popiołach roślin morskich. Węglan sodu jest otrzymywany przemysłowo metodą amoniakalną Solvaya: roztwór wodny chlorku sodu (solankę) nasyca się amoniakiem, a następnie dwutlenkiem węgla: NaCl + H2O + NH3 + CO2 -> NaHCO3v + NH4Cl. Z roztworu strąca się słabo rozpuszczalny wodorowęglan sodu, który następnie jest poddawany prażeniu: 2NaHCO3 -> Na2CO3 + CO2^ + H2O. Powstający CO2 kieruje się z powrotem do procesu, amoniak odzyskuje się działając na roztwór chlorku amonu mlekiem wapiennym: 2NH4Cl + Ca(OH)2 -> CaCl2 + 2H2O + 2NH3 ^ . Zastosowanie: do produkcji saletry sodowej, szkła, celulozy, papieru, mydła, środków piorących, w hutnictwie żelaza do odsiarczania oraz do zmiękczania wody. Zobacz również sodę oczyszczoną. Jest dodawany do żywności jako regulator kwasowości - symbol E 500a.

[ pozioma linia ]

Węglan wapnia CaCO3

Kreda, marmur; w przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Wodorowęglany

[ pozioma linia ]

Wodorowęglan sodu NaHCO3

Kwaśny węglan sodu, soda oczyszczona, soda do pieczenia, bikarbonat; bezbarwna substancja krystaliczna, w temp. 50oC zaczyna się rozkładać: 2NaHCO3 -> Na2CO3 + CO2 + H2O , w temp. 300oC rozkład jest całkowity. Rozpuszcza się w wodzie: w temp. 20oC 9,6g/100cm3, odczyn roztworu jest słabo alkaliczny. Otrzymywany jest przez wprowadzenie dwutlenku węgla do nasyconego wodnego roztworu węglanu sodu Na2CO3 + CO2 + H2O -> 2NaHCO3 . Jest produktem pośrednim przy otrzymywaniu sody metodą Solvaya. Stosowany jako proszek do pieczenia, regulator kwasowości (symbol E 500b), do wyrobu napojów, w lecznictwie, analizie chemicznej i gaśnicach pianowych.

[ linia prosta ] [ Strona główna ]   [ Aktualności ]   [ Katalog stron WWW ]   [ Szukaj ]   [ Ankieta ]   [ O witrynie ]  
[ Nieorganiczne ]   [ Organiczne ]   [ Układ okresowy ]   [ Tabele ]   [ Różności ]   [ Oprogramowanie ]   [ linia prosta ]
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 1998-2004 Piotr Gogolewski [ @ ]
[ łuk górny ]