[ łuk górny ]

Wodorotlenki

[ pozioma linia ]

Wodorotlenek potasu KOH

Potaż żrący, potaż kaustyczny; silnie higroskopijna, bezbarwna substancja stała topiąca się w temp. 360oC, wrząca w temp. 1320oC. Bardzo dobrze rozpuszczalny się w wodzie (w temp. 20oC 112g w 100cm3) w wyniku czego wydziela się duża ilość ciepła, dobrze rozpuszczalny w alkoholu etylowym i metylowym. Jest bardzo silną zasadą, działa żrąco na wiele substancji, w tym szkło i porcelanę. Wodne roztwory wodorotlenku potasu były nazywane ługiem potasowym. Otrzymywany przez elektrolizę roztworu chlorku potasu lub gotowanie węglanu potasu z mlekiem wapiennym. Znajduje zastosowanie do produkcji mydła, jako środek suszący, w laboratoriach jako odczynnik, w litografii, grawernictwie i rytownictwie.

[ pozioma linia ]

Wodorotlenek sodu NaOH

Inne nazwy: soda kaustyczna, soda żrąca, zasada sodowa. Białe, higroskopijne ciało stałe, temp. topnienia 328oC, temp. wrzenia 1390oC, dobrze rozpuszczalny w wodzie (w temp.20oC 109g w 100cm3,w temp.100oC 342g w 100cm3) z wydzieleniem dużej ilości ciepła; rozpuszczalny w alkoholu i glicerynie. Jest bardzo silną zasadą, pochłania wilgoć i dwutlenek węgla z powietrza, rozpływa się i pokrywa kruchą skorupą węglanu sodu; wodne roztwory wodorotlenku sodu nazywano ługiem sodowym. Otrzymywany jest przez elektrolizę wodnych roztworów chlorku sodu głównie metodą elektorlizy przeponowej oraz elektrolizy rtęciowej. Używana jest również metoda kaustyfikacji sody (na sodę kalcynowaną działa się świeżym wapnem gaszonym ): Ca(OH)2 + Na2CO3 -> 2NaOH + CaCO3. Stosowany do wyrobu mydła, rafinacji ropy naftowej, produkcji celulozy, barwników, detergentów, w przemyśle włókienniczym, do wyrobu szkła wodnego, regeneracji kauczuku, jako odczynnik laboratoryjny. W postaci roztworu wodnego ( 10-30% ) jest składnikiem różnych płynów czyszczących i wybielaczy (np.:Domestosu, Harpica, Cloroxu, i.t.p).

[ pozioma linia ]

Wodorotlenek wapnia Ca(OH)2

Wapno gaszone; biały proszek trudno rozpuszczalny w wodzie (w temp. 20oC 0,126g w 100cm3). Wodorotlenek wapnia jest mocną, a jednocześnie tanią zasadą; jego roztwór wodny jest nazywany wodą wapienną. Zawiesina wodorotlenku wapnia w wodzie wapiennej nosi nazwę mleka wapiennego i jest stosowana jako biała farba. Otrzymuje się go przez działanie określoną ilością wody na tlenek wapnia: CaO + H2O -> Ca(OH)2 , reakcji tej towarzyszy wydzielanie sporych ilości ciepła (gaszenie wapna). Wodorotlenek wapnia jest stosowany do wyrobu zaprawy murarskiej (powietrznej - tężejącej pod wpływem dwutlenku węgla: Ca(OH)2 + CO2 -> CaCO3 + H2O ), w przemyśle garbarskim, cukrowniczym, do zmiękczania wody: Ca(OH)2 + Ca(HCO3)2 -> 2CaCO3v + 2H2O oraz do odzyskiwania amoniaku z roztworów chlorku amonu w procesie produkcji sody.

[ linia prosta ] [ Strona główna ]   [ Aktualności ]   [ Katalog stron WWW ]   [ Szukaj ]   [ Ankieta ]   [ O witrynie ]  
[ Nieorganiczne ]   [ Organiczne ]   [ Układ okresowy ]   [ Tabele ]   [ Różności ]   [ Oprogramowanie ]   [ linia prosta ]
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 1998-2004 Piotr Gogolewski [ @ ]
[ łuk górny ]