[ łuk górny ]

Alkohole

[ pozioma linia ]

Etanodiol

[ wzór strukturalny ]

1,2-etanodiol; najprostszy alkohol dihydroksylowy. Oleista ciecz, temp. topnienia -11,5oC, temp. wrzenia 197,5oC, rozpuszczalny w wodzie i alkoholu, trudno rozp. w eterze. Posiada słodki smak, jest bardzo toksyczny. Na skalę przemysłową otrzymywany przez uwadnianie tlenku etylu albo hydrolizę etylenochlorohydryny. Stosowany jako rozpuszczalnik, do produkcji politereftalanu, jako obojętny czynnik obniżający temp. zamarzania wody; np. w chłodnicach samochodowych. Inna nazwa: Glikol etylenowy.

[ pozioma linia ]

Etanol

[ wzór strukturalny ]

Drugi po metanolu w szeregu homologicznym nasyconych alkoholi alifatycznych. Bezbarwna ciecz, temp. topnienia -117,3oC, temp. wrzenia 78,3oC, rozpuszczalny w wodzie, eterze, posiada charakterystyczny zapach i piekący smak. Przez destylację jego wodnych roztworów otrzymuje się mieszaninę azeotropową o zawartości 4,7% wody (alkohol rektyfikowany, rektyfikat lub spirytus). Otrzymywany w procesie fermentacji alkoholowej surowców zawierających cukry (owoce, ziemniaki, żyto itp.), a syntetycznie przez katalityczną lub kwaśną hydratację etylenu oraz przez uwodornienie aldehydu octowego. Alkohol bezwodny czyli alkohol absolutny otrzymuje się: 1) przez ogrzewanie rektyfikatu z wapnem palonym (stara metoda), 2) przez destylację rektyfikatu z dodatkiem benzenu; najpierw oddestylowuje się w temp. 64,9oC mieszaniną azeotropową (benzen, alkohol, woda), a następnie bezwodny alkohol. Alkohol denaturowany (denaturat, alkohol skażony) jest rektyfikatem dodatkiem zasad pirydynowych i fioletowo-różowego barwnika. Alkohol etylowy znajduje zastosowanie jako rozpuszczalnik w przemyśle chemicznym, do produkcji wielu preparatów chemicznych i farmaceutycznych, np. eteru, w mieszaninie z benzyną jako paliwo do silników oraz w przemyśle spożywczym do produkcji napojów alkoholowych.

[ pozioma linia ]

Glicerol

[ wzór strukturalny ]

Gliceryna, 1,2,3-propanotriol; jest alkoholem trihydroksylowym. Gęsta, bezbarwna ciecz o słodkim smaku, temp. topnienia 20oC, temp. wrzenia 290oC, miesza się z wodą i alkoholem, nierozpuszczalna w eterze i chloroformie, higroskopijna, lotna z parą wodną. Występuje w tłuszczach roślinnych i zwierzęcych, zawierających około 10% glicerolu w postaci glicerydów. Otrzymywany jako produkt uboczny w produkcji mydła, przez fermentację alkoholową cukru w obecności siarczanu (IV) sodu oraz syntetycznie z propylenu metodami chlorową i bezchlorową. Jest stosowany do wyrobu nitrogliceryny, farb, apretur oraz w przemyśle barwników, spożywczym, kosmetycznym, tytoniowym.

[ pozioma linia ]

Metanol

[ wzór strukturalny ]

Spirytus drzewny; najprostszy alkohol alifatyczny. Jest bezbarwną cieczą krzepnącą w temp. -97,5oC, wrze w temp. 64,7oC, rozpuszcza się w wodzie, etanolu i eterze. Posiada silne własności trujące - picie lub wchłanianie par grozi ślepotą lub śmiercią. W postaci estrów występuje w wielu olejkach eterycznych. Otrzymywany katalitycznie z tlenku węgla i wodoru CO + 2H2 -> CH3OH lub w wyniku suchej destylacji drewna. Stosowany jako rozpuszczalnik oraz w syntezie organicznej.

[ pozioma linia ]

Propanol

[ wzór strukturalny ][ wzór strukturalny 2 ]
1-propanol (n-propanol) | 2-propanol (izopropanol)

Propanol w przygotowaniu.

[ linia prosta ] [ Strona główna ]   [ Aktualności ]   [ Katalog stron WWW ]   [ Szukaj ]   [ Ankieta ]   [ O witrynie ]  
[ Nieorganiczne ]   [ Organiczne ]   [ Układ okresowy ]   [ Tabele ]   [ Różności ]   [ Oprogramowanie ]   [ linia prosta ]
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 1998-2004 Piotr Gogolewski [ @ ]
[ łuk górny ]