[ łuk górny ]

Kwasy karboksylowe

[ pozioma linia ]

Benzoesowy kwas

[ wzór strukturalny ]

Jest najprostszym aromatycznym kwasem karboksylowym. Krystalizuje w postaci igieł lub płatków, topi się w temp. 121,5oC, sublimuje w temp. 100oC, wrze w zatopionej rurze szklanej w temp. 249oC. Jest trudno rozpuszczalny w wodzie, rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, lotny z parą wodną. Otrzymywany różnymi metodami z kwasu ftalowego lub toluenu. Stosowany w wielu dziedzinach przemysłu; farmaceutycznego, spożywczego (środki konserwujące - kwas benzoesowy E 210), produkcji barwników i środków zapachowych.

[ pozioma linia ]

Cytrynowy kwas

[ wzór strukturalny ]

Bezbarwne, przezroczyste kryształy lub krystaliczny proszek, temp. topnienia 153oC. Bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie, alkoholu, eterze. Występuje w roślinach (w sporych ilościach w cytrynie - stąd nazwa zwyczajowa), organizmach ludzkich i zwierzęcych (potrzebny organizmowi w cyklu dostarczania energii z węglowodanów). Otrzymywany z soku niedojrzałych cytryn lub z cukrów (glukozy, maltozy) przez fermentację za pomocą pewnych gatunków pleśni (Citromyces). Stosowany w medycynie, w przemyśle spożywczym jako regulator kwasowości w wielu produktach (galaretki, napoje, kremy, ciasta) - ma symbol E 330, jako środek do czyszczenia i polerowania stali nierdzewnej i innych metali, do produkcji żywic aldehydowych oraz nietoksycznych zmiękczaczy do tworzyw sztucznych. Nazwa systematyczna: kwas 2-hydroksy-1,2,3-propanotrikarboksylowy.

[ pozioma linia ]

Galusowy kwas

[ wzór strukturalny ]

Kwas 3,4,5-trihydroksybenzoesowy. W przygotowaniu.

[ pozioma linia ]

Malonowy kwas

HOOCCH2COOH

Kwas propanodiowy; alifatyczny kwas dikarboksylowy, krystaliczne ciało stałe, temp. topnienia 134oC, sublimujące, w temp. 140-150oC rozkładające się na kwas octowy i dwutlenek węgla: HOOCCH2COOH -> CH3COOH + CO2^. Łatwo rozpuszczalny w wodzie, alkoholu etylowym i eterze. Moc kwasu malonowego zbliżona jest do kwasu octowego. Ma on własności silnie drażniące skórę i błony śluzowe. Otrzymywany w wyniku reakcji kwasu chlorooctowego z cyjankiem potasu. Stosowany jest w przemyśle farmaceutycznym, zwłaszcza do produkcji barbituranów.

[ pozioma linia ]

Masłowy kwas

[ wzór strukturalny ]

Kwas butanowy; alifatyczny kwas monokarboksylowy, ciecz, temp. topnienia -5,5oC, temp. wrzenia 163oC, w temp. wyższej niż -3,8oC miesza się w każdym stosunku z wodą, alkoholem i eterem. Posiada bardzo nieprzyjemny zapach zjełczałego tłuszczu. Występuje w zjełczałym maśle (stąd nazwa zwyczajowa) w postaci estrów z gliceryną. Otrzymywany w wyniku fermentacji surowców o dużej zawartości cukru i skrobi wywołanej grzybkami Bacillus butyricus. Stosowany do otrzymywania środków garbujących, zapachowych (estry k. masłowego) oraz leków.

[ pozioma linia ]

Mrówkowy kwas

[ wzór strukturalny ]

Kwas metanowy; pierwszy człon szeregu homologicznego kwasów jednokarboksylowych, utlenia się na bezwodnik węglowy i wodę, działa redukująco w odróżnieniu od kolejnych homologów. Jest cieczą, temp. topnienia 8,3oC, temp. wrzenia 101oC, miesza się z wodą, alkoholem, eterem, rozpuszczalny w benzenie. Posiada ostrą woń, nadżera naskórek. Występuje w ciele mrówek (stąd nazwa zwyczajowa). Otrzymywany technicznie z CO i NaOH pod zwiększonym ciśnieniem w temp. 150-170oC. Wolny kwas i jego sole są stosowane w garbarstwie, przemyśle spożywczym (dodatek do żywności - symbol E 236), chemicznym i farbiarskim.

[ pozioma linia ]

Octowy kwas

[ wzór strukturalny ]

Etanowy kwas; bezwodny nosi nazwę lodowaty kwas octowy. Ciecz, temp. topnienia 16,5oC, temp. wrzenia 118,5oC, nieograniczenie rozpuszczalny w wodzie, alkoholu i eterze, higroskopijny, posiada ostry zapach octu. Otrzymywany katalitycznie z acetylenu (przez aldehyd octowy jako półprodukt), jako produkt uboczny suchej destylacji drewna lub w wyniku fermentacji octowej roztworu etanolu. Stosowany w przemyśle organicznym, np. jako środek acetylujący, do produkcji bezwodnika octowego i octanów, w przemyśle tworzyw sztucznych jako rozpuszczalnik i reagent, np. do produkcji jedwabiu octanowego, w przemyśle barwników, farmaceutycznym oraz w postaci octu w przemyśle spożywczym (np. jako składnik marynat) - symbol E 260.

[ pozioma linia ]

Salicylowy kwas

[ wzór strukturalny ]

o-Hydroksybenzoesowy kwas; najważniejszy hydroksokwas aromatyczny. Białe igły, temp. topnienia 158oC, sublimuje, trudno rozpuszczalny w wodzie, łatwo rozpuszczalny w alkoholu i eterze. Posiada słabe własności antyseptyczne. Otrzymywany z fenolu w reakcji Kolbego. Stosowany w lecznictwie, w przemyśle barwników, perfumeryjnym, w syntezie organicznej oraz jako wskaźnik fluorescencyjny. Duże znaczenie mają jego sole i estry.

[ pozioma linia ]

Szczawiowy kwas

[ wzór strukturalny ]

Kwas etanodiowy; pierwszy w szeregu nasyconych kwasów dikarboksylowych. Z roztworu wodnego krystalizuje w postaci dwuhydratu, temp. topnienia bezwodnego 189,5oC z rozkładem, sublimuje, rozpuszczalny w wodzie, alkoholu i eterze. Powstaje w wyniku utleniania wielu związków organicznych (np. cukrów) kwasem azotowym. Występuje w roślinach (szpinak, rabarbar, szczaw) w postaci szczawianów oraz w niewielkich ilościach w moczu zwierząt i ludzi. Otrzymywany w wyniku ogrzewania mrówczanu sodu do temp. 400oC, lub przepuszczenia dwultenku węgla nad sodem lub potasem metalicznym w temp. 360oC. Stosowany w analizie wagowej do oznaczania miana roztworu nadmanganianu potasu, w farbiarstwie jako czynnik odbarwiający, w syntezie organicznej.

[ pozioma linia ]

Tłuszczowe kwasy

Wzory niektórych z wyższych kwasów tłuszczowych:

nienasyconenasycone
oleinowy CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOH stearynowy CH3(CH2)16COOH
linolowy CH3(CH2)4CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOH palmitynowy CH3(CH2)14COOH
linolenowy CH3CH2CH=CHCH2CH=CHCH2CH=CH(CH2)7COOH

Warto zwrócić uwagę iż konfiguracja wiązań podwójnych w wyżej przedstawionych kwasach nienasyconych jest zawsze cis a nie trans, mimo iż ta byłaby trwalsza. Cząsteczki nasyconych kwasów tłuszczowych czy też nienasyconych izomerów trans są co prawda zygzakami (ponieważ kąt między wiązaniami wynosi 109,5o), lecz rozciągniętymi wzdłuż prostej (pierwszy i drugi rysunek poniżej). Nienasycone izomery cis mają natomiast zgięcia (trzeci rysunek poniżej), wskutek czego cząsteczki nie mogą tak dobrze przylegać do siebie i siły oddziaływań między nimi są mniejsze niż w poprzednim przypadku. Wpływa to na obniżenie temperatury topnienia.

[ porównanie wzorów kwasów tłuszczowych cis i trans ]

Jeśli powyższy wzór ma dziwny kolor tła tutaj możesz przeczytać dlaczego tak sie dzieje (punkt 10). Zobacz także: tłuszcze.

[ linia prosta ] [ Strona główna ]   [ Aktualności ]   [ Katalog stron WWW ]   [ Szukaj ]   [ Ankieta ]   [ O witrynie ]  
[ Nieorganiczne ]   [ Organiczne ]   [ Układ okresowy ]   [ Tabele ]   [ Różności ]   [ Oprogramowanie ]   [ linia prosta ]
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 1998-2005 Piotr Gogolewski [ @ ]
[ łuk górny ]