[ łuk górny ]

Węglowodory aromatyczne (areny)

[ pozioma linia ]

Benzen

[ wzór strukturalny ]

Jest najprostszym węglowodorem aromatycznym; bezbarwna ciecz o charakterystycznym zapachu, temp. topnienia 5,51oC, temp. wrzenia 80,09oC, gęstość 0,879g/cm3 (20oC), prawie nierozpuszczalny w wodzie, nieograniczenie rozpuszczalny w alkoholu, eterze, łatwopalny, toksyczny. Z wodą i alkoholem etylowym tworzy potrójny azeotrop o temp. wrzenia 64,85oC i składzie: 74,1% benzenu, 18,5% etanolu i 7,4% wody; jest to wykorzystywane do produkcji alkoholu absolutnego (bezwodnego). Benzen otrzymuje się z lekkich frakcji smoły pogazowej, z niektórych gatunków ropy naftowej i z produktów przerobu (reforming) benzyn, stanowiących obecnie główne jego źródło. Stosowany w syntezie organicznej jako surowiec, rozpuszczalnik i jako składnik paliw silnikowych (w celu podwyższenia liczby oktanowej).

[ pozioma linia ]

Metylobenzen

[ wzór strukturalny ]

Toluen; homolog benzenu, bezbarwna ciecz krzepnąca w temp. -95oC, wrząca w 111oC, gęstość 0,866g/cm3 (20oC). Nierozpuszczalny w wodzie, rozpuszczalny w alkoholu, benzenie i eterze, jest palną cieczą. Otrzymywany w wyniku katalitycznego reformowania ropy naftowej lub frakcyjnej destylacji smoły pogazowej. Znajduje zastosowanie jako surowiec i rozpuszczalnik w wielu dziedzinach przemysłu organicznego, farmaceutycznego, tworzyw sztucznych, do produkcji: materiałów wybuchowych, barwników, detergentów i substancji zapachowych oraz jako składnik wysokooktanowych paliw lotniczych.

[ pozioma linia ]

Naftalen

[ wzór strukturalny ]

Naftalina; węglowodór o dwóch skondensowanych pierścieniach benzenowych. Występuje w postaci białych, krystalicznych płatków, topi się temp. 80oC, wrze w temp. 218oC, sublimuje, nierozpuszczalny w wodzie, nieograniczenie rozpuszczalny we wrzącym alkoholu, benzenie, eterze. Ma własności charakterystyczne dla związków aromatycznych; tworzy pochodne nitrowe i sulfonowe. Występuje w smole węglowej (ok. 6%, skąd jest otrzymywany), ropie naftowej i olejkach eterycznych, jest domieszką gazu świetlnego, zwiększającą jego siłę świecenia. Ma charakterystyczny zapach. Jest stosowany do syntezy różnych chemikaliów, barwników ftaleinowych, indygo, środków owadobójczych i wybuchowych, rozpuszczalników, żywic syntetycznych i garbników.

 

[ linia prosta ] [ Strona główna ]   [ Aktualności ]   [ Katalog stron WWW ]   [ Szukaj ]   [ Ankieta ]   [ O witrynie ]  
[ Nieorganiczne ]   [ Organiczne ]   [ Układ okresowy ]   [ Tabele ]   [ Różności ]   [ Oprogramowanie ]   [ linia prosta ]
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 1998-2005 Piotr Gogolewski [ @ ]
[ łuk górny ]