[ łuk górny ]

Mikroskopia skaningowa - AFM


 

Wstęp i przygotowanie próbek

Całkiem niedawno, dzięki uprzejmości dr Bogdana Barwińskiego (z Instytutu Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego), miałem okazję zobaczyć jak działa mikroskop sił atomowych (AFM), i przy okazji zrobiłem kilka zdjęć.

Poniżej prezentuję zdjęcia mikroskopu AFM (firmy Digital Instruments).

Mikroskop AFM Mikroskop AFM Ostrze skanujące
(Olimpus) pod
binokularem
Przygotowanie ostrza Przygotowanie próbki
do skanowania
Mikroskop gotowy
do skanowania,
zbliżenie
Skanowanie próbki

Uzyskane obrazy

A oto wyniki skanowania, poniżej prezentuję zdjęcia wykonane przez dr Bogdana Barwińskiego:

Nanorurki węglowe Dwuwymiarowy obraz
powierzchni płyty CD
Powierzchnia płyty CD Zarodniki grzyba
atakującego muchy
1,6 x większe ujęcie
zarodników
Dwuwklęsłe dyski to erytrocyty(czerwone
krwinki) - obraz z monitora podłączonego do
jednostki przetwarzającej dane z mikroskopu

Zasada działania skaningowej mikroskopii elektronowej

Badanie cech strukturalnych obiektów biologicznych o wymiarach 10-200nm do niedawna stanowiło jeszcze poważny problem. Struktury o tych wymiarach są na ogół zbyt złożone, aby można je było badać z zastosowaniem promieniowania rentgenowskiego NMR, z drugiej strony są zbyt małe, aby uzyskać ich obraz w mikroskopie optycznym.

Dla tego zakresu mikroskopia elektronowa przez dekady była jedynym narzędziem zdolnym dostarczyć informacji strukturalnych. Pomimo zalet mikroskopii elektronowej, pożądany był rozwój nowych metod, pozwalających analizować struktury w warunkach bardziej przypominających ich otoczenie fizjologiczne.

Krytyczne w tej sytuacji okazało się badanie kompleksów białek z kwasami nukleinowymi. Zastosowanie w 1986 roku elektronowej mikroskopii skaningowej (Bining 1986) pozwoliło otrzymać większą ilość informacji o oddziaływaniu białek z kwasami nukleinowymi.

Mikroskop AFM (ang. Atomic Force Microscopy) jest przedstawicielem klasy mikroskopów o dużej zdolności rozdzielczej, ogólnie nazywanych mikroskopami skaningowymi. W urządzeniach tych nie stosuje się soczewek do wytwarzania obrazów, lecz zamiast nich używa się ostrza, które sonduje powierzchnię próbki. W AFM ostrze jest zamontowane na końcu elastycznego ramienia (rys 1).

W miarę skanowania, siły oddziaływania z próbką powoduje odchylenia ramienia bezpośrednio związane z topografią próbki. Można badać odchylenia rzędu 0,01 nm przez skierowanie wiązki laserowej na ramię i monitorowanie wzmocnionego odchylenia fotodiodą. Mikroskop AFM może działać z ramieniem zanurzonym zarówno w gazie, jak i w cieczy, co pozwala na badanie próbek materiału biologicznego w buforach, czyli w warunkach zbliżonych do fizjologicznych.

AFM znalazła zastosowanie w badaniu zaginania DNA na skutek oddziaływania z białkami (Griffith 1995) analizie relacji stechiometrycznych kompleksów białek z kwasami nukleinowymi (Lobel i Schleif, 1990), badaniu struktury chromatyny (Zlatanova 1994), oddziaływaniu przeciwciał z różnymi formami DNA (Pietrasanta 1994).

AFM używa się również do badania struktury żelu agarozowego, co może pomóc w zrozumieniu mechanizmów leżących u podstaw migracji DNA przez żel.

Rys 1.
Schemat skaningowego mikroskopu elektronowego. Próbkę umieszcza się na podstawie piezoelektrycznej i skanuje ostrzem. W kontaktowym rodzaju pracy topografię powierzchni uzyskuje się bezpośrednio na podstawie odchyleń ramienia, na którym umocowane jest ostrze, wykrywanych dzięki odchyleniu wiązki laserowej w fotodiodzie. Obraz jest otrzymywany przez zmianę napięcia w piezoelektryku na informację w wysokości.

Specjalne podziękowania dla dr Bogdana Barwińskiego, za pokaz i udostępnienie zdjęć próbek.

Tomasz Bąkowski
 

Źródło:
"Biofizyka kwasów nukleinowych dla Biologów" pod red. Marii Bryszewskiej i Wandy Leyko, Wydawnictwo PWN (str. 90/91).

Ciekawe odsyłacze

  1. http://users.uj.edu.pl/~ufpostaw/wyklad/Wyklad4_files/frame.htm#slide0163.htm - idealny link dla osób chcących zgłębić tajniki mikroskopii AFM. Polecam (!)
  2. http://dept.kent.edu/projects/cell/INDEX.HTM - inne techniki mikroskopowe, galeria zdjęć
  3. http://www.ep4-of.ruhr-uni-bochum.de/
  4. http://www.almaden.ibm.com/vis/stm/gallery.html
  5. http://www.iap.tuwien.ac.at/www/surface/STM_Gallery/
  6. http://www.chembio.uoguelph.ca/educmat/chm729/STMpage/stmtutor.htm
  7. http://www.fkp.uni-erlangen.de/methoden/stmtutor/stmpage.html
  8. http://micro.magnet.fsu.edu/moviegallery/pondscum.html
  9. http://micro.magnet.fsu.edu/micro/gallery.html

Artykuł i zdjęcia nadesłał Tomasz Bąkowski

[ łuk górny ]