Pierwsza emisja SPEKTRUM: w dniu 9.01.1984 (poniedziałek) program 2 TVP, godz. 21.30 * TV tytuł: "Obywatel Planety"

kadr z czołówki programu wykonanej przez Adama Szostaka

tytuł audycji telewizyjnej z lat 80-90 ubiegłego wieku w TVP
Program realizowany przez dwóch dziennikarzy: Bogdana Borusławskiego (na zdjęciu z lewej) i Tomasza Pycia (na zdjęciu z prawej). W 1985 roku Bogdan Borusławski wyjechał do Kanady. Od tego czasu audycja realizowana przez jednego z autorów (Tomasz Pyć), wspomaganego od 1995 roku przez dziennikarkę z Gdańska, red. Alicję Dawidziuk.
W zamyśle miał być uzupełnieniem programu "SONDA", ale bardzo szybko usamodzielniliśmy się.  Początkowo emitowany w programie 2 TVP, w soboty, o godz 18.30. W 1984 roku autorzy zostali nagrodzeni "Złotym Ekranem" przez redakcję tygodnika "Ekran". W 1985 r. przeniesiony do bloku "3" (zwanej trójką), w programie 1 TVP przez Macieja Kosińskiego (musiałem się na to zgodzić, bowiem był on wtedy dyrektorem redakcji - redaktorem naczelnym). Zwykle realizowane były tu krótsze formy w postaci felietonów.Do kwietnia 1989 roku zrealizowano 183 programy. Później w ramach bloku nauk ścisłych Pr. 1 TVP, kilkanaście krótkich programów pod wspólnym tytułem Spektrum. W kwietniu, maju i czerwcu 1996 zrealizowane nowe odcinki programu emitowane nieregularnie . Po przerwie wakacyjnej 1996 r. SPEKTRUM przywrócono do regularnej emisji we wrześniu 1997 roku, na antenę Programu 1 w ramach bloków Telewizji Edukacyjnej. Od 1998 roku realizowany sporadycznie, także z pomocą nielicznych sponsorów. I nadal chętnie włączany do modnych bloków programowych Telewizji Edukacyjnej. Często porównywany z programami zagranicznymi "Living Tomorrow", "Beyond 2000", "Science Report", "Horizon" czy "Tilt 23 1/2", choć realizowany z mniejszym rozmachem ze względu na skromniejszer możliwości techniczne i finansowe TVP.
---------------------------------
Muzykę do czołówki skomponował Marek Biliński.
Od prawej: Tomasz Pyć, Bogdan Borusławski, 1984,, w reżyserce studia 3 na ul. Woronicza 17


Złoty ekran  - duże zdjęcie 410- x 640 px

 

 




Tekst obok jest
cytatem dosł. z tygodnika
Ekran 1985 r.

"Złote Ekrany" 1985
Po raz 21 jury, powoływane przez redakcję tygodnika "Ekran" przyznało - pod przewodnictwem Lecha Wieluńskiego - nagrody "Złotego Ekranu", będące wyróżnieniem twórców najlepszych programów TV oraz najlepszych aktorów w minionym, 1984 roku. Dodajmy tu, że "Złoty Ekran" figuruje w wykazie nagród UNESCO. "Złote Ekrany" 85 przyznano: Jerzemu Krasowskiemu za reżyserię "Thermidora"; St. Przybyszewskiej, Tadeuszowi Zakrzewskiemu, za programy ukazujące współczesne zagadnienia społeczno-polityczne kraju; Marianowi Kuberze za cykl programów, ukazujących sylwetki działaczy kulturalnych, walczących o polskość ziem odzyskanych; Ryszardowi Wójcikowi za cykl reportaży filmowych "Zatrzymane w kadrze" i "Utrwalić ślad"; OTV Katowice za cykl ,Rzeczpospolita miejska" Olgierda Wieczorka; Ryszardowi Berowi za reżyserię serialu fabularnego "Popielec" wg scenariusza W. Myśliwskiego na podstawie powieści Wł. Kłaczyńskiego; Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej za role w przedstawieniach "Żałoba przystoi Elektrze" O'Neilla i "Elżbieta, królowa Anglii" F.Brucknera; Stanisławowi Michalsklem za rolę Półpanka w serialu "Popielec"; programowi "Spektrum", pod redakcją Tomasza Pycia i Bogdana Borusławskiego, za wartości edukacyjne; programowi "Tik-Tak" Andrzeja Grabowskiego, Zbigniewa Grusznica i Marka Wysockiego w kategorii widowisk dziecięco-młodzieżowych; programowi "Jarmark" Wojciecha Pijanowskiego, Krzysztofa Szewczyka i Włodzimierza Zientarskiego w kategorii widowisk rozrywkowych. Specjalny "Złoty Ekran" przyznany został generałowej Jadwidze Sosnkowskiej za udział w programach, przygotowanych przez prof. W.T. Kowalskiego. (dk)

 

Program nasz miał swoje odbicie w "mieście". W centrum próbowaliśmy zrealizować fragment telewizyjnej audycji.
To był eksperyment, który mogliśmy przeprowadzić dzięki prywatnym znajomościom. Pani Jadwiga Arndt -  dyrektor KMPiK na ścianie Wschodniej - zaproponowała nam spotkanie z publicznością. Główną atrakcją był Andrzej Kurek z programu SONDA oraz komputer AMSTRAD CPC 464 z programem szachowym. Więcej
Turniej szachowy z komputerem

 

notka z gazety
Bywa tak, że inne media (prasa) odwołują się do audycji telewizyjnych, próbując opisać ich początki, tłumacząc nawet pochodzenie tytułu. Wychodzi śmiesznie, jak w tym przypadku. Pan Wojciech Orliński rozśmieszył nas swoim tekstem. Przytaczamy fragment jego "pracy" ze stosownym wyjaśnieniem. Nieprawdą jest, że...
"Od 1984 roku TVP nadawała pierwszy w demoludach program poświęcony osobistym komputerom Spektrum".
Nic podobnego nie miało miejsca, a jak było poczytaj...


Ta strona istnieje
od 22 lipca 1996 r.
Aktualizacja
01 listopad 2004
(C) Copyright 2004 by Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
www.pay.com.pl Strony te od 1998 roku utrzymywane są na serwerze PAY Studio, serdecznie dziękuję, tp