tp-480
do powitalnej; tytul.jpg (29668 bytes)
slutyt.gif (4114 bytes) Amatorski radioteleskop. Strona początkowa.
Pierwsza taka strona w Polsce o ART - Amatorskim RadioTeleskopie.
Materiały i informacje:
prof. Andrzej Kus
i dr Andrzej Marecki.
Będą rozwijane.

 

Wakacje 2000 przeznaczyliśmy na wizyty w Piwnicach k. Torunia i realizację cyklu audycji o radioastronomii. Jednocześnie chcieliśmy podawać informacje o budowie przyrządu jakim jest amatorski radioteleskop. Przeszukiwanie internetu przyniosło oczekiwane rezultaty. W sieci istnieje dużo stron anglojęzycznych, traktujących o amatorskiej radioastronomii, brakuje natomiast stron w języku polskim. Czy nie jest to wspaniała nisza właśnie dla nas? I jeszcze jedno pytanie: dlaczego warto zajmować się radioastronomią?
Jak twierdzi magazyn "RadioSky" około 65% wiadomości o Kosmosie pochodzi z obserwacji radioteleskopowych. Inni zauważają, że tak, jak posiadacze teleskopów optycznych penetrują niebo w nadziei odkrycia supernowej, tak posiadacze radioteleskopów wierzą, że im właśnie uda się odkryć nieznane radioźródło.
Na tej stronie są ogólne informacje o najprostszym radiometrze, jak niektórzy nazywają ART. Do budowy można wykorzystać odbiornik telewizyjny. Z pomocą tak zestawionego radioteleskopu można tylko podsłuchiwać Kosmos, kierując antenę na silne radioźródła.Odnośniki do podstron na lewej kolumnie. Schemat blokowy opracował prof. Andrzej Kus.
Zaczniemy od dobrej klasy anteny telewizyjnej, odbierającej IV-V pasmo tv.
Taka antena jest do kupienia w sklepach ze sprzętem RTV. Zespoły są wymienione w kolumnie po lewej stronie i tamże umieszczone są odsyłacze do poszczególnych stron.
Ostatnio został dodany schemat blokowy 2 tego samego autorstwa i nawet skomplikowany schemat blokowy 3.
Proszę zobaczyć też strony umieszczone w kolumnie po prawej. Napływają już nowe informacje, które sukcesywnie umieszczam na tych stronach./tp/

Radioastronomia w sieci
[ Poprzednie 5 stron  |  |  Poprzednia  |  Następna ]
[ SETI  |  Następne 5 stron  |  Losowana strona ]
[ Lista stron  | Dołącz stronę  ]

(C) Copyright  1999, 2000  by Andrzej Kus | Andrzej Marecki | Tomasz Pyć * Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
Strona opracowana dla IE 4.0+ * Rozdzielczość 800 x 600 px.