[ łuk górny ]

Docent OnLine - Często zadawane pytania

i odpowiedzi na nie (czyli FAQ - frequently asked questions)

  1. Skąd mogę dowiedzieć się czy coś uległo zmianie od moich ostatnich odwiedzin?
     
  2. Czy istnieje możliwość przyłączenia się do redagowania Serwisu?
     
  3. Jak mogę pomóc w promocji Serwisu?
     
  4. Kiedy pojawią się materiały oznaczone "w przygotowaniu"?
     
  5. Uważam iż czegoś w Serwisie brakuje - w jaki sposób przekazać moje sugestie autorowi?
     
  6. Gdzie mogę znaleźć informacje o związku lub zagadnieniu XYZ?
     
  7. Czy istnieje jakaś polska grupa bądź lista dyskusyjna poświęcona chemii?
    Jak uzyskać dostęp / korzystać z grup usenet news (grup nowości)?

     
  8. Skąd wzięła się nazwa witryny "Docent OnLine"?
     
  9. Dlaczego ta krowa czy ten wzór nie mają przezroczystego tła?
     
  10. Jak zrobić amfetaminę? Skąd wziąć cyjanek? Lub chociaż gdzie znaleźć informacje o tym...?
     
  11. Czy moglibyście przysłać mi materiały na temat XYZ, ponieważ muszę o tym napisać pracę?
     

Ostatnia aktualizacja: 13 sierpnia 2004

[ linia prosta ]

1)
P: Skąd mogę dowiedzieć się czy coś uległo zmianie od moich ostatnich odwiedzin?
O: Z punktu Nowości znajdującego się na stronie głównej działu O witrynie.

2)
P: Czy istnieje możliwość przyłączenia się do redagowania Serwisu?
O: Oczywiście; chętnie zamieścimy nadesłane materiały. Mniejsze (i nie wymagające dodania grafik) można nadsyłać bezpośrednio za pomocą formularza. Możesz także zostać redaktorem działu Aktualności. Więcej informacji na temat współpracy można uzyskać kontaktując się z autorem.

3)
P: Jak mogę pomóc w promocji Serwisu?
O: Powiedz o nim swoim znajomym, kolegom, nauczycielom bądź wykładowcom od chemii. Jeśli posiadasz własną stronę WWW możesz wstawić odsyłacz - propozycja wyglądu odsyłacza, wraz z kodem HTML, który można wstawić jest dostępna na tej stronie.

4)
P: Kiedy pojawią się materiały oznaczone "w przygotowaniu"?
O: Opisy będą stopniowo uzupełniane/dodawane, w miarę dopisującego autorowi wolnego czasu, bądź jeśli znajdzie się chętny/a do pomocy, przy czym możesz to być Ty.

5)
P: Uważam iż czegoś w Serwisie brakuje - w jaki sposób przekazać moje sugestie autorowi?
O: Można skorzystać z formularza lub przy okazji wypełniania ankiety wpisać swoje pomysły w stosowne pole ("Co jeszcze powinno pojawić się w serwisie").

6)
P: Gdzie mogę znaleźć informacje o związku lub zagadnieniu XYZ?
O: Najpierw sprawdź w Indeksie nazw związków i Wyszukiwarce Docent OnLine. Jeśli to nie da zadowalających rezultatów, użyj zwykłej wyszukiwarki, np. netsprint.icm.edu.pl, www.google.pl czy www.altavista.com. Jeżeli chcesz poznać właściwości fizyko-chemiczne jakiegoś związku, którego opisu nie ma w tym serwisie, użyj Chemfindera (tu konieczna już będzie znajomość angielskiego). Czasem warto też zapytać na grupach dyskusyjnych (ale po samodzielnych próbach szukania!) - patrz punkt 7.

7)
P: Czy istnieje jakaś polska grupa bądź lista dyskusyjna poświęcona chemii?
Jak uzyskać dostęp / korzystać z grup nowości (grup dyskusyjnych, usenet news)?

O: Na większości dużych serwerów grup dyskusyjnych istnieją grupy pl.sci.chemia oraz alt.pl.chemia. Aby z móc z nich korzystać trzeba najpierw `uzbroić się' w czytnik grup (newsreader) i skonfigurować go.

Wybór konkretnego programu zależy od platformy (M$ Windows / Unix / Macintosh / inne cuda) oraz gustu. Spory zbiór darmowych czytników pod Windows można znaleźć na Tucows, News Xpress jest dostępny (wraz z opisem) na tym serwerze, czytniki grup dyskusyjnych są także dołączane do pakietów popularnych przeglądarek WWW: Netscape Communicatora (Collabra) i Microsoft Internet Explorera (Outlook Express; używania go ostatniego naprawę odradzam, ze względu na wiele przypadłości, m.in. podatność na wirusy). Więcej informacji o czytnikach, porównanie ich możliwości, wygląd, etc. można znaleźć na stronie FAQ grupy pl.news.czytniki.

Proszę zwrócić uwagę tych kilka, często nieprawidłowo ustawianych przez początkujących, parametrów mających znaczący wpływ na możliwość bezproblemowej komunikacji z innymi użytkownikami grup nowości:

  • strona kodowa polskich znaków (charset): ISO-8859-2
  • sposób zapisu ogonków (encoding): 8-bit
  • format postów: text/plain (zwykły tekst bez dodatkowej wersji HTML)

Zanim zaczniesz aktywnie udzielać się (pisać) na jakiejkolwiek grupie polecam zastosowanie się do poniższych punktów:

Jeszcze jedna sprawa - wybór serwera grup dyskusyjnych: zazwyczaj właściwy będzie serwer providera (firmy bądź instytucji zapewniającej nam dostęp do Sieci), czyli dla osób korzystających z: sieci TPNET przez łącza dodzwaniane i SDI (*.ppp.tpnet.pl, *.sdi.tpnet.pl) - news.tpi.pl; sieci uczelnianej, bądź w instytutach - news.icm.edu.pl, news.fuw.edu.pl, news.polsl.gliwice.pl, news.nask.pl (etc.); Ipartners - news.ipartners.pl; Onet (także posiadacze kont pocztowych w onet.pl, w tym darmowych) - news.onet.pl; Telbank - news.telbank.pl; TASK, oraz w Trójmieście w ogóle (ZTCW) - news.task.gda.pl. Więcej informacji można uzyskac pod adresem http://www.usenet.pl/doc/news-pl-faq.htpl#jaki_serwer

8)
P: Skąd wzięła się nazwa witryny "Docent OnLine"?
O: Nazwa ta pochodzi od pseudonimu autora, który został wymyślony przez kol. Smoka parę lat temu i był dość szeroko używany IRL. Jego geneza opiera się o stwierdzenie "Docent, nie teoretyzuj", jednakże o dokładny kontekst należałoby już dopytać pomysłodawcę.

9)
P: Dlaczego ta krowa czy ten wzór nie mają przezroczystego tła?
O: Owszem, mają. :-) Prawdopodobnie używasz przeglądarki posiadajacej błędy w obsłudze formatu PNG (np. Microsoft Internet Explorer, Netscape 4.*, starsze wersje Opery). Stronę obrazującą na czym polega problem można obejrzeć tutaj (w jęz. angielskim).

10)
P: Jak zrobić amfetaminę? Skąd wziąć cyjanek? Lub chociaż gdzie znaleźć informacje o tym...?
O: Jeśli zadajesz takie pytania to znaczy że nie powinieneś tego próbować (pomijając fakt że wytwarzanie narkotyków jest nielegalne). Osoba z odpowiednim doświadczeniem nie będzie miała raczej problemu z samodzielnym znalezieniem informacji o otrzymywaniu tego (czy jakiegokolwiek innego) specyfiku...

11)
P: Czy moglibyście przysłać mi materiały na temat XYZ, ponieważ muszę o tym napisać pracę?
O: Czy wiesz dlaczego dostałeś(aś) do napisania taką pracę (przynajmniej z założenia)? Po to aby czegoś się nauczyć. Także tego iż nic nie przychodzi samo, podane na tacy i najczęściej trzeba cierpliwie poszukać w bibliotece. Jeśli masz natomiast problem z szukaniem tutaj, przeczytaj uważnie pomoc do naszej wyszukiwarki (część uwag tam zawartych odnosi się również do innych wyszukiwarek).
Odpowiedź łopatologiczna: jeśli nie ma danego materiału umiszczonego na łamach serwisu, to pewnie również nie mamy go przygotowanego. Sądzisz że ktoś za ciebie będzie szukał materiałów i opracowywał je? :-)

[ linia prosta ] [ Strona główna ]   [ Aktualności ]   [ Katalog stron WWW ]   [ Szukaj ]   [ Ankieta ]   [ O witrynie ]  
[ Nieorganiczne ]   [ Organiczne ]   [ Układ okresowy ]   [ Tabele ]   [ Różności ]   [ Oprogramowanie ]   [ linia prosta ]
Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 1998-2005 Piotr Gogolewski [ @ ]
[ łuk górny ]