Andrzej Kurek, Zdzisław Kamiński
do najaktywniejszego forum dyskusyjnego o programie

W dniach 22.09. i 29.09.2007 r. uczestnicy forum spotkali się w DK Rakowiec. Informacje o tym spotkaniu dostępne są na forum.
Astro4u.net.

W 12 rocznicę wypadku małą wzmiankę o autorach, na 2 str. umieściła TRYBUNA, to było wydanie z dnia 29.09.2001 r.


Muszę tu wyjaśnić, że ta strona ma charakter wspomnieniowy, ale można ją nazywać "oficjalną stroną" programu. Po jej opublikowaniu zaczęły napływać do mnie liczne e-listy od zupełnie nieznanych mi osób. Po pewnym czasie utworzone zostało nawet dynamicznie rozwijające się forum dyskusyjne!


Uwięźnięcie programów i materiałów roboczych programu SONDY w archiwach TVP jest smutnym faktem. Czynione próby ich wydobycia i ponownego rozpowszechnienia, w jakiejkolwiek formie, nie przynoszą rezultatów.
Podejmowane dotychczas działania były lekceważone przez wymienioną instytucję. Nazywanie jej "publiczną" jest kpiną i nieporozumieniem.
W sprawie SONDY nic się nie zmienia. I nie zmieni się dopóki nie dokona się gruntowne przeoranie tei instytucji od szczytu piramidy do podstawy. "Taka jest moja koncepcja i jej będę się trzymał." Macham ręką, wzruszam ramionami i czekam na mądrzejszych...
List otwarty do prezesa TVP SA
W tym miejscu od 12 września 2007 do 9 października 2008 "wisiał" list otwarty do prezesa TVP w sprawie wznowienia powtórkowych emisji SONDY i innych działań. Odpowiedzi nie było! Ot, TVP kultura... Szkoda tego miejsca. List przesunięty tutaj, ale nadal w mocy...

Program popularnonaukowy SONDA był nadawany w latach 1977-1989. W 1990 r. emitowano programy zmontowane z materiałów pozostawionych przez autorów. W 1999 roku minęlo 10 lat od przerwania emisji.
Przez 12 lat zostało wyemitowanych około 560 programów (łącznie z powtórkami we wszystkich pasmach). W kategorii programów popularnonaukowych to swoisty rekord polskiej telewizji.
Wydaje się, że można uznać go za "kultową" pozycję telewizyjną z tamtych lat.
Ta strona zawiera fakty z realizacji tej audycji od 1977 roku do 1990, bowiem jeszcze 4 programy ukazały się w 1990 roku. W 1992 roku powtarzano Sondy z dodatkowymi minifelietonami "postscriptum". Budujemy tu wykaz wszystkich odcinków programu, który jest już znaczącym fragmentem upublicznionych zasobów TVP.

W dniu 29 września 1989 roku ( rankiem ) w wypadku samochodowym, pod Raciborzem, zginęli dziennikarze, Andrzej Kurek i Zdzisław Kamiński, prowadzący przed kamerami polskiej telewizji program SONDA. Podajemy tu informacje o pełnym składzie zespołu SONDA i historię programu, którą można jeszcze odtworzyć z różnych źródeł. To był zespół ludzi razem pracujących na sukces. Program SONDA zastąpił na antenie telewizji polskiej słynny program EUREKA. Pierwszy pomysł był autorstwa Zofii Żukowskiej. Jego realizację rozpoczął Andrzej Kurek, wspomagany przez ówczesnego red. naczelnego Jacka Kunickiego, Zofię Żukowską i Wandę Konarzewską. Od września 1977 roku zaczęła się historia SONDY... i niestety zakończyła w 1989 r.
Nauka i technika rozwinęły się niebywale. Wydaje się, że twórcy realizowaliby audycję w innej formie. Czy należy powtarzać w telewizji archiwalne programy SONDY? Wielu telewidzów jest zdecydowanie ZA. Wszystkozależy od dobrej woli szefów TVP, bo to TVP SA sprawuje pieczę nad archiwalnymi zasobami programu.


Serwis programu SONDA w przebudowie - Tomasz Pyć

© Copyright by Tomasz Pyć. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved